| Product | 304L Stainless Steel Seamless Pipe Stainless Steel Seamless Tubing |
|---|---|
| Standard | ASTM A312 & A554 |
| Grade | 304 304L 316 316L 321 310S 430 2205 |
| Surface | Mill Or Bright |
| Technique | Cold Drawn |
| Shape | Stainless Steel Seamless Pipe, DIN17456 DIN 17458 EN 10216-5 1/2,EN 10204-3.1B 1.4571. 1.4404, 1.4301, 1.4306, 1.430 |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Type | Weld Seamless |
| Thickness | 0.5mm ~ 80mm |
| Product | SS 446 2205 Duplex Stainless Steel Seamless Tube Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| Technique | Cold Rolled |
| Product | ERW 304l /316l Stainless Steel Round Welded Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400/900 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Seamless |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Grade | 201/202/304/304L/316/316L321/310s/410/420/430/440/439ect |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Shape | Round.square.Rectangle |
| Type | Welded, Seamless |
|---|---|
| Product | 304 Stainless Steel Seamless Pipe Stainless Steel Seamless Tubing |
| Grade | 201 304 304L 316 316L 321 310S 430 2205 |
| Surface | Mill Or Bright |
| Shape | Round Square Pipe |
| Product | ASTM JIS Stainless Steel Welded Pipe Large Diameter For Industrial Fluid Conveying |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Product | A554 Stainless Steel Round Pipe 304 304L 316 316L Welded Steel Pipe For Decoration |
|---|---|
| Standard | ASTM A312 & A554 |
| Grade | 304 316L |
| Surface | Mill Or Bright |
| Technique | Cold Drawn |
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
|---|---|
| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Visit Our Factory | Welcome |
| Surface | Black, Bright, Polished |