| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
|---|---|
| Visit Our Factory | Welcome |
| Surface | Black, Bright, Polished |
| Length | 6 Meters, 12 Meters, Or Customized |
| Material | Stainless Steel |
| Product | 310 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 0.25% |
| Product | 904L Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 2% |
| Product | Super Duplex ASTM 2205 Welded Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 304,316L,2205,310S,904L,2507 |
| Surface | Polishing/Mill Finish |
| Technique | Cold Rolled |
| Product | 201 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 0.15% |
| Material Grade | 317L, 321 2205 2507 904L 254SMO |
|---|---|
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
| Weldability | Good |
| Description | Stainless Steel Tube |
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
|---|---|
| Length | 6 Meters, 12 Meters, Or Customized |
| Steel Grade | 200 300 400 600 Series |
| Visit Our Factory | Welcome |
| Tensile Strength | 515 MPa (typical For 304 Grade) |
| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
|---|---|
| Surface | Black, Bright, Polished |
| Tensile Strength | 515 MPa (typical For 304 Grade) |
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Material | Stainless Steel |
| Products | Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Description | Stainless Steel Tube |
| Material Grade | 317L, 321 2205 2507 904L 254SMO |
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
| Product | 304 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 304 304L 316 316L |
| Surface | Polished ID/OD 320grit 6m |
| C | Max 0.08% |