| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
|---|---|
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
| Weldability | Good |
| Visit Our Factory | Welcome |
| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
| Steel Grade | 200 300 400 600 Series |
|---|---|
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
| Visit Our Factory | Welcome |
| Material | Stainless Steel |
| Weldability | Good |
| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
|---|---|
| Surface | Black, Bright, Polished |
| Visit Our Factory | Welcome |
| Similar Grade | 201 202 304 304L 316 316L 321 310S 2205 2507 904L |
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
| Product | A554 Stainless Steel Round Pipe 304 304L 316 316L Welded Steel Pipe For Decoration |
|---|---|
| Standard | ASTM A312 & A554 |
| Grade | 304 316L |
| Surface | Mill Or Bright |
| Technique | Cold Drawn |
| Product | 304L 316L 2205 2507 Stainless Steel Coil Tube Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM A312, ASTM A213, ASTM A249, ASTM A554 |
| Grade | 201 304 304L 316 316L 321 310S 430 2205 |
| Surface | Mill Or Bright |
| Technique | Cold Drawn Hot Roll |
| Product | ASTM 304 / 310S / 316 / 321 Seamless Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400/900 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Product | 321 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 321,347,347H ,2205,2507,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 0.08% |
| Product | Super Duplex ASTM 2205 Seamless Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| Technique | Cold Rolled |
| Product | Top Sale 316 316L Stainless Steel Pipes With BA 2B NO.4 8K HL Surface Finish |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400/900 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Product | Hot New Products For Stainless Steel Pipe 304 304L 316 316L |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400/900 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |