| Product | SS 446 2205 Duplex Stainless Steel Seamless Tube Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| Technique | Cold Rolled |
| Grade | B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30, B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30 |
|---|---|
| Steel Grade | Hastelloy B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30 |
| Tolerance | ±1% |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Application | Structural Steel Bar |
| Product | 317L Stainless Steel Seamless Pipe Stainless Steel Seamless Tubing Supplier |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 347 309S 304 304L 316 316L 316Ti 321 310S 410 430 2205 2507 904L |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Shape | Round.square.Rectangle |
| Product | 317 317L 310S 321 316L 2205 2507 304 Stainless Steel Seamless Tube |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 317L 347 309S 304 304L 316 316L 316Ti 321 310S 410 430 2205 2507 904L |
| Thickness | 0.5mm ~ 80mm |
| Shape | Round.square.Rectangle |
| Magnetic Properties | Moderate |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Low |
| Type | Alloy Steel |
| Heat Treatment | Required |
| Density | High |
| Carboncontent | 0.05% - 2.0% |
|---|---|
| Surface | Bright,black |
| Corrosionresistance | Moderate To High |
| Heattreatment | Quenching And Tempering |
| Materialtype | Alloy Steel |
| Product | Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 JIS G4304 |
| Grade | 309S, 316L, 2205, 316Ti, 321, 310S,etc. |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | 410 420 430 Stainless Steel Tube Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400/900 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Product | 410 420 430 Stainless Steel Tube Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Grade | 200/300/400/900 Series |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Grade | 200 Series |
|---|---|
| Standard | AISI, JIS |
| Length | 300-6000mm |
| Thickness | 0.3-3mm |
| Width | 600-1550mm |