| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Material Grade | 317L, 321 |
|---|---|
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
| Length | 6 Meters, 12 Meters, Or Customized |
| Tensile Strength | 515 MPa (typical For 304 Grade) |
| Description | Stainless Steel Tube |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Steel Grade | 200 300 400 600 Series |
| Similar Grade | 304L 316L 321 |
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Surface | Black, Bright, Polished |
| Surface | Black, Bright, Polished |
|---|---|
| Weldability | Good |
| Similar Grade | 304L 316L 321 |
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
| Steel Grade | 200 300 400 600 Series |
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
|---|---|
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
| Weldability | Good |
| Visit Our Factory | Welcome |
| Temperature Resistance | Up To 870°C (depending On Grade) |
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
|---|---|
| Visit Our Factory | Welcome |
| Description | Stainless Steel Tube |
| Tensile Strength | 515 MPa (typical For 304 Grade) |
| Material Grade | 317L, 321 |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Visit Our Factory | Welcome |
| Length | 6 Meters, 12 Meters, Or Customized |
| Description | Stainless Steel Tube |
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
| Material Grade | 317L, 321 |
|---|---|
| Similar Grade | 304L 316L 321 |
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Color | Silver |
| Tensile Strength | 515 MPa (typical For 304 Grade) |