| Material | HastelloyC HastelloyC-4 Sheet Plate ASTM AISI High Quantity In Stock |
|---|---|
| Type | Nickel Pipe, Sheet,rod,plate,pipe,bar,tube,wire,seamless Steel Pipe Seamless Pipe |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | UNS,DIN,ASTM ,SAE,ISO,ASME |
| Carboncontent | 0.05% - 2.0% |
|---|---|
| Surface | Bright,black |
| Corrosionresistance | Moderate To High |
| Heattreatment | Quenching And Tempering |
| Materialtype | Alloy Steel |
| Tensilestrength | 600 - 1200 MPa |
|---|---|
| Specification | BV, SGS |
| Packages | In Bundles With Waterproof Material |
| Yieldstrength | 350 - 1000 MPa |
| Thickness | 3~200mm |
| Carboncontent | 0.05% - 2.0% |
|---|---|
| Specification | BV, SGS |
| Materialtype | Alloy Steel |
| Tensilestrength | 600 - 1200 MPa |
| Yieldstrength | 350 - 1000 MPa |
| Meltingpoint | 1425 - 1540 °C |
|---|---|
| Thickness | 3~200mm |
| Tensilestrength | 600 - 1200 MPa |
| Dimensions | Customzied |
| Product | Inconel 600 Alloy Steel Plate Sheets |
| Grade | 601 625 800 800H 800HT 901 925 926 C276 C22 B B3, B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30 |
|---|---|
| Steel Grade | Nickel N4 N6 B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30 |
| Tolerance | ±1% |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Application | Structural Steel Bar |
| Material | Hastelloy C-276 / N10276 |
|---|---|
| Type | Nickel Bar |
| Grade | Nickel Base Alloy |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | ISO 9001 |
| Material | Hastelloy C-276 N10276 |
|---|---|
| Product Name | N10276 2.4819 Hastelloy C-276 Welded Seamless Pipe Tube Price |
| Grade | Nickel Base Alloy |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | ISO 9001 |
| Grade | 600 601 617 625 X-750 800 800H 900 925 926, Nickel Base Alloy 600 601 617 625 718 X-750 800 800H 900 925 926 |
|---|---|
| Steel Grade | Inconel 100/600/601617/625/690/713/718 |
| Tolerance | ±1% |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Application | Structural Steel Bar |
| Material | Inconel Alloy 625 Round Bar |
|---|---|
| Type | Nickel Bar Wire |
| Grade | Nickel Base Alloy |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | UNS,DIN,ASTM ,SAE,ISO,ASME |