| Corrosionresistance | Moderate To High |
|---|---|
| Carboncontent | 0.05% - 2.0% |
| Meltingpoint | 1425 - 1540 °C |
| Heattreatment | Quenching And Tempering |
| Grade | Inconel 600 601 625 800 800ht 800H 901 925 926 718 |
| Product | Alloy Steel Plate Sheets |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
| Grade | Hastelloy, Haynes, Nickel, Inconel, Monel. |
| Type | Steel Plate |
| Technique | Hot Rolled |
| Diameter Range | 3-12mm |
|---|---|
| Inspection | The Third Party Is Acceptable |
| Materials | Alloy Steel |
| Surface Finish | 2B|BA|NO.1|NO.2|NO.4 |
| Keyword | Seamless And Welded Stainless Steel Pipe |
| Shape | Flat Bar, Angle, Channel, Square Tube, Round Tube |
|---|---|
| Surface Treatment | Galvanized Coated |
| Dimensions | 1mm ~ 500mm |
| Use | Industry |
| Package | Standard Export Seaworthy Package |
| Grade | C276 C22 C4 B B3 601 8031 800 800H 800HT 925 926, B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30 |
|---|---|
| Steel Grade | Hastelloy B B2 B3 C C4 C22 C276 X C2000 G30 |
| Tolerance | ±1% |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Application | Structural Steel Bar |
| Material | Monel K-500 Alloy K-500 Alloy Steel Plate Alloy Steel Bar Alloy Steel Pipe Alloy Steel Wire |
|---|---|
| Type | Nickel Bar Wire |
| Grade | Nickel Base Alloy |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | UNS,DIN,ASTM ,SAE,ISO,ASME |
| Heattreatment | Quenching And Tempering |
|---|---|
| Specification | BV, SGS |
| Surface | Bright,black |
| Thickness | 3~200mm |
| Grade | Inconel 600 601 625 800 800ht 800H 901 925 926 718 |
| Material | Inconel,incoloy,monel,PH Steel,duplex,super Austenite,hastelloy |
|---|---|
| Type | Nickel Pipe, Sheet,rod,plate,pipe,bar,tube,wire,seamless Steel Pipe Seamless Pipe |
| Technique | Cold Drawn,hot Drawn,bright Annealed,solid Solution,hot Extruding |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | UNS,DIN,ASTM ,SAE,ISO,ASME |
| Seamless Tube | 3 Mm OD To 652 Mm OD |
|---|---|
| Special Pipe | Welded Pipe |
| Thickness | 0.3mm ~ 60mm |
| Wall Thickness | 0.010 Inches To 0.250 Inches |
| Characteristic | Very Strong And Tough |
| Visit Our Factory | Welcome |
|---|---|
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
| Steel Grade | 200 300 400 600 Series |
| Material | Stainless Steel |