| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Shape | Round.square.Rectangle |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Outer Diameter | 6mm-630mm |
| Welding Line Type | ERW |
| Thickness | 1mm-40mm |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Connection | Welding |
| Technics | Casting |
| Shape | Equal |
| Head Code | Round |
| Product | High Carbon Steel Wire Mild Steel Wire High Tensile Prestressed Wire |
|---|---|
| Standard | GB , JIS, ASTM , AISI , DIN |
| Grade | SAE 1006,1008,1010,1018,1541,403,10B21,Q195 Q235 Q345 |
| Surface | Uniform And Beautiful, Bright, Black,galvanized |
| Craft | Hot Dipped Galvanized, Cold Heading Steel |
| Product | Cold Rolled Mild Steel Coils Mild Carbon Steel Plate Iron Steel Sheet Price |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Thickness | 0.3-3mm |
| Width | 50-1500mm |
| Lenght | 6m |
|---|---|
| Flange Width | 50-300mm As Customer Demands |
| Dimensions | 1mm ~ 500mm |
| Use | Industry |
| Width | Varies By Profile Type |