| Product | 321 304 310S Stainless Steel Sheet Plate 2B |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 200 Series 300 Series 400 Series |
| Surface | 2B, BA, No.4, HL, Mirror |
| Model Number | 201/304/304L/321/316/316L/309/309S/310S/904L |
| Grade | 200 Series,300 Series,400 Series 600 Series |
|---|---|
| Standard | AISI, JIS |
| Length | 300-6000mm |
| Thickness | 0.3-3mm |
| Width | 600-1550mm |
| Product | ASTM A240 347/347H Stainless Steel Sheet Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| Surface Finish | 2B/BA/HAIRLINE/8K/NO.4/etched/satin |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Product | 316 316L Cold Rolled Hot Rolled Stainless Steel Sheet Plate |
|---|---|
| C | Max 0.08% 0.035% |
| Cr | 16%-18% |
| Ni | 10%-14% |
| Thickness | 0.3mm ~ 6mm |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Standard | JIS, ASTM A240/A240M-18 Or A666 Or As Request |
| Length | 2438mm / 6000mm, 100mm-12000mm |
| Thickness | 0.02-3mm, 3mm-200mm, 0.02MM-200MM |
| Width | 1219mm / 1500mm |
| Application | Household Appliances, Construction,auto Industry |
|---|---|
| Standard | ASTM, ASTM A240/A240M-18 Or A666 Or Request |
| Width | 1219mm 1250mm 1500mm 2000mm |
| Certificate | API , Ce, BIS, SABS, KS, JIS, GS, ISO9001 |
| Grade | 300 Series |
| Product | 316 316L Cold Rolled Hot Rolled Stainless Steel Sheet Plate |
|---|---|
| C | Max 0.08% 0.035% |
| Cr | 16%-18% |
| Ni | 10%-14% |
| Thickness | 0.3mm ~ 6mm |
| Grade | 430 410 304 316 321 310 309s Stainless Steel Sheets Stainless Steel Sheet |
|---|---|
| Standard | AISI, JIS |
| Length | 300-15000mm |
| Thickness | 0.15-3mm |
| Width | 1.5-1219mm |
| Application | Household Appliances, Construction,auto Industry |
|---|---|
| Thickness | 0.5-60mm |
| Standard | ASTM, ASTM A240/A240M-18 Or A666 Or Request |
| Width | 1219mm / 1500mm |
| Certificate | Ce, BIS, KS, JIS, ISO9001 |
| Application | Household Appliances, Construction,auto Industry |
|---|---|
| Standard | JIS, ASTM A240/A240M-18 Or A666 Or Request |
| Width | 1219mm / 1500mm |
| Certificate | Ce, BIS, SABS, KS, JIS, GS, ISO9001 |
| Grade | 300 Series |