| Product | ASTM 420 430 410 Stainless Steel 2B/BA/mirror Finished Coil |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 410 201 301 304 304L 316 316L 321 310 310S 430 |
| Surface | BA 2B NO.1 NO.3 NO.4 8K Finish |
| Material | TISCO JISCO BAOSTEEL |
| Product | Stainless Steel Plate 1.4307 |
|---|---|
| Standard | EN 10088-2: 2014 |
| Grade | 1.4301, 1.4307, 1.4401, 1.4404, Etc |
| Surface | No.1, Pickled, Sand Blast, HL. |
| C | Max 0.03% |
| Product | Aisi 303 Stainless Steel Bright Polished Round Bar |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, DIN, GB, JIS, SUS |
| Grade | 200series 300series 400series ANSI 304 304L |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Type | Round, Hexagon, Square, Flat, Etc |
| Product | Cold Rolled Carbon Steel Steel Strip Coils, Ss400b Hot Rolled Carbon Steel Coils |
|---|---|
| Standard | ASTM, DIN, GB, JIS |
| Grade | Q195L,Q235B,Q345B,SS400 |
| Surface | Customers't Requirement Normalizing Annealing |
| Technique | Hot Rolled Cold Rolled |
| Product | Stainless Steel Coil Sheet 2B 304 304l Stainless Steel Strip No.1 |
|---|---|
| Standard | ASTM A240/A240M-14 |
| Grade | 304 304L 316 316L 310 201 |
| Delivery | Cold Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | 2B, HL, No.4, Decorative |
| Product | SS 304 304L 316 410 430 Hot Rolled Cold Rolled Steel Coil |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 410 201 301 304 304L 316 316L 321 310 310S 430 |
| Surface | BA 2B NO.1 NO.3 NO.4 8K Finish |
| Material | TISCO JISCO BAOSTEEL |
| Product | 304 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 304 304L 316 316L |
| Surface | Polished ID/OD 320grit 6m |
| C | Max 0.08% |
| Product | Stainless Steel 201 304 304L 316 316L 321 410 430 Coil Made In China |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 202 301 304 304L 316 316L 309S 321 310 310S 430 |
| Surface | BA 2B NO.1 NO.3 NO.4 8K Finish |
| Material | TISCO JISCO BAOSTEEL |
| Product | 304 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 304 304L 316 316L |
| Surface | Polished ID/OD 320grit 6m |
| C | Max 0.08% |
| Application | Welding Wire, Spring Wire, Binding Wire |
|---|---|
| Standard | GB , JIS, ASTM , AISI , DIN |
| Product | ERNiCrMo-3 ERNiCrMo-4 ERNiFeCr-2 ERNiFeCr-1 ERNiCrFe-7 ERNiCrMo-7 ERNiCrCoMo-1 |
| Grade | Nickel Alloy And Stainless Steel Welding Wire |
| Craft | Cold Drawn And Annealed |