| Product | 201 304 304L 310S 316 316L Prime Hot Rolled Stainless Steel Round Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 300Series.200series.monel Series Inconel Hastelloy Series |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Material | BAOSTEEL, JISCO, TISCO, Etc. |
| Product | 1.4301 201 202 304 Polished Stainless Steel Black Surface Round Bar Rod |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 201 202 304 304L 316 316L 310S 410 420 430 |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Material | BAOSTEEL, JISCO, TISCO, Etc. |
| Product | Aisi 316l 2b Hot Rolled Stainless Steel Plate 201 304 304l 316 |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Product | High Quality Aisi 201 303 304 410 420 Stainless Steel Bar Stainless Steel Shaft |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS ASTM A276 |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Type | Round, Round,Square,flat,Angle,Channel Bar And Profiles |
| Process Method | Cold Drawn,Cold Rolled,Hot Rolled,Forged |
| Product | Hot Rolled Stainless Steel Plate Cold Rolled 304 304L 430 Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Product | High Quality Polished 2B BA NO.1 201 304 301 321 316 Stainless Steel Coil Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Product | 304 310s 316L 321 Stainless Steel Plate Cold Rolled And Hot Rolled |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| Surface Finish | 2B/BA/HAIRLINE/8K/NO.4/etched/satin |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Product | 316 316L Cold Rolled Hot Rolled Stainless Steel Sheet Plate |
|---|---|
| C | Max 0.08% 0.035% |
| Cr | 16%-18% |
| Ni | 10%-14% |
| Thickness | 0.3mm ~ 6mm |
| Grade | 304 304L 316 316L 321 310S 2205 2507 904L 410 420 430 |
|---|---|
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Type | Weld Seamless |
| Thickness | 0.05-5mm |
| OD | 0.26mm – 16mm |
| Type | Weld Seamless |
|---|---|
| Product | 304 304L 316 316L 321 310S Stainless Steel Capillary Tube Pipe Supplier |
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Shape | Round.square.Rectangle |