| Product | High Pressure Resistant 904L Stainless Steel Seamless Tube |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 2% |
| Product | Stainless Steel Plate 304 304L Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, GB, JIS |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Product | Stainless Steel Plate 304 304L Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| Surface Finish | 2B/BA/HAIRLINE/8K/NO.4/etched/satin |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Product | 201 202 301 304 304L Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM240 |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Product | 321 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 321,321H 347,347H ,2205,2507,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| Type | Seamless Welded |
| Product | Stainless Steel Sheet 310S |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 200 Series 300 Series 400 Series |
| Surface | 2B, BA, No.4, HL, Mirror |
| Product Name | Stainless Steel Plate Sheet |
| Product | 321 304 310S Stainless Steel Sheet Plate 2B |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 200 Series 300 Series 400 Series |
| Surface | 2B, BA, No.4, HL, Mirror |
| Model Number | 201/304/304L/321/316/316L/309/309S/310S/904L |
| Product | Stainless Steel Cold Drawing Light Round Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS ASTM A276 |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Type | Round, Round,Square,flat,Angle,Channel Bar And Profiles |
| Process Method | Cold Drawn,Cold Rolled,Hot Rolled,Forged |
| Product | ASTM A240 347/347H Stainless Steel Sheet Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| Surface Finish | 2B/BA/HAIRLINE/8K/NO.4/etched/satin |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Product | AISI SUS SS 201 Stainless Steel Bar 201 202 301 304 304L |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 201 202 304 316 L 410 |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Material | BAOSTEEL, JISCO, TISCO, Etc. |