| Product | Stainless Steel Plate 304 304L Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| C | Max 0.08% |
| Cr | 18%-20% |
| Ni | 8%-10% |
| Product | Stainless Steel Plate 304 304L Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| Grade | 200 Series,300 Series,400 Series 600 Series |
| Cr | 18%-20% |
| Ni | 8%-10% |
| Product | 430 304 304L 316L 201 310S 321 316 Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Product | 1.95mm 0.5MM 1.2mm Thickness Aisi 316l 2b Stainless Steel Plate 201 304 321 |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Certification | ISO SGS BV CE |
| Surface | BA/2B/NO.1/NO.3/NO.4/8K/HL/2D/1D |
| Price Term | CIF CFR FOB |
| Grade | 400 Series |
|---|---|
| Standard | JIS |
| Steel Grade | 304, 420J2 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Product | Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | EN 10088-2: 2014 |
| Grade | 1.4404 1.4401 1.4571 1.4541 1.4462 1.4845 |
| Surface | 1D 1U 1C 1E No.1 |
| Solution | 1030-1150℃ Water Or Air Cooling |
| Product | 304 310s 316L 321 Stainless Steel Plate Cold Rolled And Hot Rolled |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 |
| Surface Finish | 2B/BA/HAIRLINE/8K/NO.4/etched/satin |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 310S, 304, 904L, 317L |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |
| Product | 310S 310 Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM A240/A240M-14 |
| Grade | 304 304L 316 316L 310 310S |
| Delivery | Cold Rolled |
| Surface | 2B, BA, HL, No.4, Mirror |
| Product | Aluminium Plain Sheet 1100 H14 Aluminium Alloy Plate |
|---|---|
| Standard | GB/T,EN,ASTM JIS |
| Grade | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |
| Surface | Anodized,Polish,Mill Finish,Powder Coated |
| Temper | O-H112 O H12 H22 H14 H24 |