| Application | Household Appliances, Construction,auto Industry |
|---|---|
| Thickness | 1.0-20mm |
| Standard | JIS, ASTM A240 A666 |
| Width | 1219mm / 1500mm / 1800mm/ 2000mm |
| Certificate | Ce, BIS, JIS, ISO9001 |
| Product | Stainless Steel Plate 310S |
|---|---|
| Standard | JIS G 4304: 2012 |
| Grade | SUS310,SUS310S,SUS316,SUS316L, SUS316Ti, SUS321,etc. |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | 904 L N08904 1.4539 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | 904 L N08904 1.4539 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | S32750 2507 F53 1.4410 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | S32750 2507 F53 1.4410 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | 2205 S31803 F51 1.4462 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | 2205 S31803 F51 1.4462 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | 254SMo S31254 F44 1.4547 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | 254SMO S31254, F44, 1.4547 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 301, 304N, 310S, S32305 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 301L, 301, 304N, 310S, 316Ti, 316L, 316, 321, 347, 430, 304, 304L, 904L, 304J1 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |
| Product | Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 / A240M - 14 |
| Grade | 316, 316L, 316Ti, 321, 310S,etc. |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | Stainless Steel Plate 2205 |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 / A240M - 14 |
| Grade | 2205, 316Ti, 904L, 316L, 321, 310S,etc. |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |