| Product | Galvanized Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | API, ASTM, DIN, JIS, BS, JIS, GB, DIN |
| Grade | Q195, Q235, Q345, S235, S235JR, S355JR.STK400 /500 |
| Outer Diameter | 6 - 600 Mm |
| Surface | Galvanized |
| Product | 430 409 446 410 420 Precision Stainless Steel Seamless Tube Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | Pickled And Bright Polished Finish |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Product | Polishing 316 316L Stainless Steel Pipe Thickness 0.3mm ~ 30mm Corrosion Resistance |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 201, 202, 304, 304L,316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 317L,321,347H ,410,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ Mirror/NO.4/HL/Polish/NO.1 |
| C | Max 0.08% |
| Product | 201 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 200 Series: 201, 202,200Gu, 201Gu,301, 302, 303, 303Gu, 304, 304L, 304Gu,309, 316, 316L, 310, 310S, 316Ti, 316N,317,317L,321,347,347H ,410,416,420,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 0.15% |
| Product | 321 Stainless Steel Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 321,347,347H ,2205,2507,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 0.08% |
| Product | Stainless Steel Precision Pipe |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB,JIS |
| Grade | 304, 304L, 316, 316L, 310S, 316Ti,317,317L,321,430,904L |
| Surface | 2B/BA/6K/4K/8K/ MIRROR/NO.4/HL/ Polish/NO.1 |
| C | Max 0.08% |
| Product | Stainless Steel Bar |
|---|---|
| Standard | ASTM, AISI, DIN, EN, GB, JIS |
| Grade | 201 202 304 316 L 410 |
| Surface | Pickled, Bright Polished, Grind Finish, |
| Material | BAOSTEEL, JISCO, TISCO, Etc. |
| Product | Stainless Steel Sheet 316 316L |
|---|---|
| C | Max 0.08% 0.035% |
| Cr | 16%-18% |
| Ni | 10%-14% |
| Thickness | 0.3mm ~ 6mm |
| Product | Stainless Steel Sheet 347H |
|---|---|
| Standard | ASTM A240-14 |
| Surface | 2B |
| C | 0.04%~0.08% |
| Cr | 17%-19% |
| Product | 201 Stainless Steel Wire |
|---|---|
| Standard | GB , JIS, ASTM , AISI , DIN |
| Grade | 201,202,316,316L,321,410,416,420,430,1.4301, 1.4306, 1.4845, 1.4401, 1.4371, 1.4597,1.4541, Etc |
| Surface | Uniform And Beautiful, With Linear Stability.bright, Pickled, Black |
| Craft | Cold Drawn And Annealed |