| Product | 254SMo S31254 F44 1.4547 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | 254SMO S31254, F44, 1.4547 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Steel Grade | Stainless Steel |
|---|---|
| Temperature Resistance | Can Withstand High Temperatures |
| Finish Process | Cold-Finished, Bright Annealing |
| Main Standard | ASTM A270, ASTM A269, ASTM A688 A213 A312etc |
| Type | Stainless Steel Seamless Tube / Tubing |
| Seamless Tube | 3 Mm OD To 652 Mm OD |
|---|---|
| Special Pipe | Welded Pipe |
| Thickness | 0.3mm ~ 60mm |
| Wall Thickness | 0.010 Inches To 0.250 Inches |
| Characteristic | Very Strong And Tough |
| Surface | Black, Bright, Polished |
|---|---|
| Weldability | Good |
| Similar Grade | 304L 316L 321 |
| Lenght | 1-12m, Or As Requirement |
| Steel Grade | 200 300 400 600 Series |
| Product | Cold Rolled Mild Steel Coils Mild Carbon Steel Plate Iron Steel Sheet Price |
|---|---|
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Thickness | 0.3-3mm |
| Width | 50-1500mm |
| Product Name | 4140 42CrMo4 1.7225 SCM440 Cold Drawn Alloy Steel Round Bar |
|---|---|
| Grade | 4140,4135,42CrMo,4130,A-387Cr.B,5140,5120 |
| Shape | Sheet Strip Pipe Wrie Bar Ect |
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
| Type | Carbon Steel Bar Round Square Hexagonal Angle Steel |
| Product Name | Prime Quality Aisi 4140 Carbon Iron Alloy Steel Round Bars Rod China Supplier |
|---|---|
| Grade | 010 1020 1045 CK10 CK22 CK45 S10C S20C S45C |
| Shape | Sheet Strip Pipe Wrie Bar Ect |
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
| Type | Carbon Steel Bar Round Square Hexagonal Angle Steel |
| Product Name | High Quality 20# 45# 20Mn 50Mn Carbon Carbon Steel China Supplier |
|---|---|
| Grade | 20# 45# 20Mn 50Mn |
| Shape | Sheet Strip Pipe Wrie Bar Ect |
| Standard | AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS |
| Type | Carbon Steel Bar Round Square Hexagonal Angle Steel |
| Product | S32750 2507 F53 1.4410 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | S32750 2507 F53 1.4410 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | 904 L N08904 1.4539 Super Duplex Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM JIS EN GB |
| Grade | 904 L N08904 1.4539 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |