| Product | Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 / A240M-14 |
| Grade | 304,304L,316, 316L, 316Ti, 321, 310S,904Letc. |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Product | Stainless Steel Sheet 444 |
|---|---|
| Standard | ASTM A240/A240M-12 |
| Grade | 444 |
| Delivery | Cold Rolled, Annealed |
| Surface | 2B, BA, No.4, HL, Mirror |
| Product | 430 Stainless Steel Plate Sheet |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 JIS G4304 |
| Grade | SUS 410 420 430 |
| Delivery | Hot Rolled, Annealed And Pickled |
| Surface | No.1, HL, No.4, Sand Blasting |
| Material | Inconel Alloy 625 Round Bar |
|---|---|
| Type | Nickel Bar Wire |
| Grade | Nickel Base Alloy |
| Shape | Sheet/strip/pipe/wrie/bar/ect |
| Standard | UNS,DIN,ASTM ,SAE,ISO,ASME |
| Shape | Plate Sheet |
|---|---|
| Price Term | FOB/CIF/CFR/EXW |
| Surface | 2B/ BA/ No.1/ No.4/ 8K/ HL/ Mirror |
| Thickness | 0.02-200mm |
| Certificate | ISO9001/SGS/BV |
| Payment Term | T/T, L/C, Western Union |
|---|---|
| MOQ | 1 Ton |
| Package | Standard Export Package |
| Tolerance | ±0.02mm |
| Length | 1000-12000mm |
| Application | Construction |
|---|---|
| Standard | AiSi, JIS, AiSi, ASTM, GB, DIN, EN |
| Width | 1219mm,1500mm,2000mm |
| Certificate | Ce, BIS, JIS, ISO9001 |
| Grade | 300 Series |
| Thickness | 0.02mm-120mm |
|---|---|
| Width | 1000-3000mm |
| Grade | 300 Series |
| Tolerance | ±1% |
| Steel Grade | 301, 310S, 410, 316Ti, 316L, 316, 420J1, 321, 410S, 347, 430, 309S, 304, 409L, 420J2, 436, 304L, 904L, 444, 304J1, 317L |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |