| Grade | 200 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 2205 2507 32750 1.4462 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2cm-6cm |
| Tolerance | ±1% |
| Steel Grade | 201/304/304L/321/316/316L/309/309S/310S/904L |
|---|---|
| Surface Finish | 2B,SB,HL,NO.1,NO.4,6K,8K |
| Thickness | 0.2mm-20mm |
| Tolerance | ±1% |
| Length | 1000-6000mm |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 304 |
| Surface Finish | 2B/2D/BA/NO.1 |
| Thickness | 0.4 |
| Tolerance | ±1% |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 301L, 301, 304N, 304L, 304J1 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 301L, 301, 304N, 310S, 316Ti, 316L, 316, 321, 347, 430, 304, 304L, 904L, 304J1 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |
| Steel Grade | 300 Series |
|---|---|
| Type | Welded |
| Welding Line Type | ERW |
| Material | 200 Series/300 Series/400series |
| Grade | 200/300/400/900series |
| Application | Household Appliances, Construction,auto Industry |
|---|---|
| Standard | JIS, ASTM A240 A666 |
| Width | 1219mm / 1500mm / 1800mm/ 2000mm |
| Certificate | Ce, BIS, JIS, ISO9001 |
| Grade | 300 Series |
| Thickness | 0.3mm-120mm |
|---|---|
| Width | 1000-3000mm |
| Steel Grade | 301, 310S, 410, 316Ti, 316L, 316, 420J1, 321, 410S, 443, 347, 430, 309S, 304, 409L, 420J2, 436, 304L, 904L, 444, 304J1, 317L |
| Surface Finish | 2B |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 301, 304N, 310S, S32305 |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |
| Grade | 300 Series |
|---|---|
| Steel Grade | 310S, 304, 904L, 317L |
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 0.2-60mm |
| Tolerance | ±1% |