| Manufacture Technology | Cold Drawn/Cold Rolled |
|---|---|
| Products | Stainless Steel Pipe |
| Description | Stainless Steel Tube |
| Similar Grade | 304L 316L 321 |
| Tensile Strength | 515 MPa (typical For 304 Grade) |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Width | 500-3000mm |
| MOQ | 1 Ton |
| Tolerance | ±0.02mm |
| Application | Construction/ Decoration/ Industry |
| Product | 316 316L Stainless Steel Wire |
|---|---|
| Standard | GB , JIS, ASTM , AISI , DIN |
| Grade | 201,202,301,303,304,304L,305,316,316L,321,410,416,420,430,1.4301, 1.4306, 1.4845, 1.4401, 1.4371, 1.4597,1.4541, Etc |
| Surface | Uniform And Beautiful, With Linear Stability.bright, Pickled, Black |
| Craft | Cold Drawn And Annealed |
| Product | Stainless Steel Plate |
|---|---|
| Standard | ASTM A240 304 |
| Surface Finish | 2B/BA/HAIRLINE/8K/NO.4/etched/satin |
| Technique | Cold Rolled Hot Rolled |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Tensilestrength | 520 - 750 MPa |
|---|---|
| Edge | Mill / Slit Edge |
| Origin | Shandong, China |
| Thickness | 0.02mm - 3.0mm |
| Price Terms | FOB/ CIF/ EX-WORK |
| Application | Welding Wire, Spring Wire, Binding Wire |
|---|---|
| Standard | GB , JIS, ASTM , AISI , DIN |
| Product | ERNiCrMo-3 ERNiCrMo-4 ERNiFeCr-2 ERNiFeCr-1 ERNiCrFe-7 ERNiCrMo-7 ERNiCrCoMo-1 |
| Grade | Nickel Alloy And Stainless Steel Welding Wire |
| Craft | Cold Drawn And Annealed |
| Dimensions | 1mm ~ 500mm |
|---|---|
| Width | Varies By Profile Type |
| Package | Standard Export Seaworthy Package |
| Surface Treatment | Galvanized Coated |
| Mechanical Strength | High Tensile Strength |
| Product | The Copper Wire Silver-plated Copper Wire Solid Copper Clad Aluminium CCA Twisted Electric Wire |
|---|---|
| Standard | IEC, NEMA,GB ,SGS,ISO |
| Surface | Color Coated |
| Application | Electric Cable,Heating, Motor,transformer,Generator,Welding Machine |
| Certificate | ROHS/ISO9001/ISO14001 |
| Product | Aluminum Round Bar 1050 1060 1070 1100 3003 3004 5052 5005 5083 5754 Full Grades |
|---|---|
| Standard | ASTM,JIS,GB |
| Material | Aluminum Alloy |
| Surface | Mill Finish, Polished |
| Type | Round, Hexagon, Square, Etc |